Do czego służy refraktometr?
Refraktometria - zastosowanie refraktometru
Refraktometr (niekiedy też nazywany refraktomierz, refractometr, refraktometer albo refractometer) jest przeznaczony do pomiaru właściwości cieczy za pomocą załamania światła.
Aczkolwiek na pierwszy rzut oka wszystkie optyczne refraktometry wyglądają tak samo, różnią się częścią optyczną. Każdy typ ma zabudowaną własną specyficzną skalę, na której można albo odczytać badaną wielkość albo ją można wyprowadzić ze skali z uniwersalnymi jednostkami fizycznymi (indeks refrakcji RI, gęstość cieczy itp.).
Prowadzenie pomiaru jest bardzo łatwe – na skośny szklany pryzmat wystarczy kapnąć kilka kropli cieczy, zamknąć przezroczystą przykrywkę, żeby się ciecz lepiej rozlała po powierzchni pryzmatu, skierować pryzmat naprzeciwko słońcu i spojrzeć do okularu. W nim zobaczycie okrągły przeziernik z pionową skalą, przez którą będzie przebiegać niebiesko-biała granica.
Odczyt wyniku pomiaru płynu chłodzącego na bazie glikolu etylenowego G11/12 (środkowa skala w prawo)
Wynik: temperatura zamarzania badanej cieczy jest -26 °C (pomiaru dokonano refraktometrem do płynów eksploatacyjnych samochodu)
Świetnym przykładem refraktometru z bezpośrednim odczytem właściwości badanej cieczy jest refraktometr do pomiaru płynów eksploatacyjnych samochodu. Do refraktometrów z uniwersalnymi jednostkami na skale należy refraktometr do indeksu refrakcji czy refraktometr do pomiaru właściwości moczu, używając tych urządzeń trzeba przynajmniej ramowo wiedzieć, jak zinterpretować zmierzoną wartość.
Podstawowy asortyment naszego sklepu elektronicznego www.refraktometr.eu to kieszonkowe optyczne refraktometry. U nas znajdziecie kompleksową ofertę najbardziej pożądanych optycznych refraktometrów, na życzenie klienta jednak potrafimy dostarczyć również odpowiednik cyfrowy - kieszonkowy cyfrowy refraktometr.
Co wszystko można mierzyć i gdzie?
Zmierzyć można naprawdę prawie cokolwiek, gdziekolwiek i do czegokolwiek. Na przykład wyżej wymieniony tzw. "samochodowy" refraktometr służy pierwotnie do pomiaru temperatury zamarzania płynu do spryskiwaczy, kondycji elektrolitu baterii samochodowej, temperatury zamarzania substancji chłodzącej na bazie glikolu etylenowego i glikolu propylenowego, których używa się w układach chłodzenia samochodów, pomp ciepła, kolektorów słonecznych i innych systemów, które bywają wystawiane na działanie mrozu i do których więc używa się również substancji niezamarzających i cieczy niezamarzających.
Jakość cieczy jest ważnym czynnikiem wpływającym na procesy technologiczne, czy to chodzi o przemysł chemiczny, samochodowy, przemysł spożywczy, służbę zdrowia, przemysł metalowy, hodowlę i inne.
Przemysł samochodowy
W przemyśle samochodowym znajdą zastosowanie także dwa kolejne typy refraktometrów z naszej oferty:
- Refraktometr do płynów eksploatacyjnych
- Refraktometr do kontroli temperatury wrzenia płynu hamulcowego
- Refraktometr do kontroli jakości AdBlue (jeśli chcecie Ad Blue),, płynu – syntetycznego mocznika, którego używa się w silnikach Diesla z systemem SCR (Selective catalytic reduction) do regulacji gazów spalinowych zgodnie ze standardami emisji spalinowych Euro 4 i Euro 5.
Przemysł spożywczy, rolniczy, hodowlany
Do celów spożywczych i rolniczych polecamy:
- Refraktometr do miodu, dzięki któremu osoby pracujące w przemyśle spożywczym a nawet sami pszczelarze mogą prowadzić pomiary zawartości wody w miodzie, na podstawie których określa się jakość miodu.
- Refraktometr dla winiarzy, przeznaczony do określania ilości cukru w sokach gronowych, znany też jako moszczomierz lub bardziej ogólnie jako cukromierz. Pomiaru zawartości cukru można dokonać za pomocą innych – niżej podanych – typów refraktometru, jednak przyrząd dla winiarzy jest wyjątkowy, ponieważ oprócz uniwersalnej skali pomiarowej zawartości cukru w jednostkach Brixa posiada kolejne dwie skale, których stosuje się do pomiaru ilości cukru w winogronach w Niemczech i Austrii (moszczomierz Oechslego °Oe i Klosterneuburski moszczomierz °KMW). Winiarz może więć porównać zawartość cukru wg mierników międzynarodowych.
- Destylaty, wódki, napoje alkoholowe - do pomiarów w tej branży polecamy dwa typy refraktometrów - refraktometr do pomiaru procent objętościowych alkoholu (stosowny do ustalenia ilości "Woltów" wódek owocowych z produkcji domowej jak np. śliwowica, morelówka, brzoskwiniówka, whiskey, bourbon) oraz refraktometr do pomiaru procent wagowych alkoholu.
- Zawartość cukru w syropie, sokach owocowych, sokach warzywnych, napojach mlecznych, ale też wagę cukru w dowolnym roztworze możecie zmierzyć za pomocą refraktometrów serii Brix. Na podstawie przewidzianej zawartości cukru w badanym roztworze wybieracie zakres skali oraz jeden z czterech dostępnych rodzajów (przy czym pierwsze dwa są stosowne nawet dla browarów i w przemyśle browarniczym – mianowicie dokonują pomiaru zawartości cukru w brzeczce piwnej):
- Refraktometr do pomiaru zawartości cukru 0 - 20 gramów cukru w 100 gramach roztworu
- Refraktometr do pomiaru zawartości cukru 0 - 32 gramów cukru w 100 gramach roztworu
- Refraktometr do pomiaru zawartości cukru 28 - 62 gramów cukru w 100 gramach roztworu
- Refraktometr do pomiaru zawartości cukru 58 - 92 gramów cukru w 100 gramach roztworu
- Słoność roztworu - określanie zawartości soli. Jeśli potrzebujecie zmierzyć słoność solanek i roztworów słonych używanych w przemyśle spożywczym, wybierzcie jeden z następujących dwu rodzajów:
- Refraktometr dla akwarystów morskich ma dwie skale - słoność: 0 - 100 ‰ oraz gęstość: 1000 - 1070 kg/m3 - stosowny również w wypadku basenów z morską wodą, do bardzo rozcieńczonych roztworów słonych, do pomiaru słonej wody mineralnej, do kontroli wody używanej do mycia ryb morskich.
- Refraktometr dla piekarzy mierzy słoność w zakresie 0 - 35 %. Stosowny do pomiaru roztworów słonych podczas produkcji słonych serów (np. Jadel, ser Feta), marynowania mięsa przed grillowaniem lub pieczeniem itp. Niekiedy można napotknąć na nazwę "solankomierz".
- Napoje mleczne, mleko - do pomiaru napoi mlecznych polecamy refraktometr do pomiaru zawartości wody w mleku (mleko krowie, mleko kozie, mleko owcze) i refraktometr do pomiaru zawartości cukru w napojach mlecznych.
- Oleje roślinne i emulsje olejowe - w naszej ofercie znajdziecie refraktometr do olejów roślinnych i refraktometr do emulsji olejowych. Do emulsji o niskich koncentracjach oferujemy model o mniejszym zakresie skali i bardziej komfortowym odczycie niskich wartości.
Zastosowanie w przemyśle, technologie przemysłowe
- Maszyny cieplne, urządzenia techniczne w obiektach - refraktometr do pompy ciepła, refraktometr do kolektorów solarnych, refraktometr do płynów chłodzących - to wszystko potrafi zmierzyć refraktometr dla kierowców - do do testowania płynów eksploatacyjnych.
- Przemysł metalowy - refraktometr do pomiaru emulsji olejowych, emulsji chłodzących używanych w maszynach do obróbki metalu i innych urządzeniach. W wypadku emulsji o niskich koncentracjach oferujemy model o niższym zakresie skali z bardziej komfortowym odczytem niskich wartości.
- Substancje naftowe, plamy ropy naftowej - refraktometr do substancji naftowych i plam ropy naftowej na wodzie
Służba zdrowia, lecznictwo weterynaryjne
- Refraktometr do moczu - za pomocą trzech skal dokona pomiaru wielkości: ciężar właściwy moczu, indeks refrakcji oraz białko surowicy. Stosowny również dla hodowców psów i kotów do pomiaru gęstości moczu.
Inne zastosowanie
Potencjalnych przeznaczeń i zastosowań przyrządu typu refraktometr jest niezliczoność – można prowadzić pomiary i określać kamienie szlachetne, testować ciecze, w wypadku których potrafimy zinterpretować uniwersalne wielkości fizyczne jak indeks refrakcji RI.
Jeżeli używacie kieszonkowych optycznych lub cyfrowych refraktometrów jeszcze do innych celów, napiszcie do nas pod adres mailowy: info. refraktometr eu. Chętnie się dowiemy, w jakich dziedzinach refraktometry znalazły zastosowanie te najbardziej interesujące i najbardziej nietradycyjne opublikujemy na naszych stronach www.refraktometr.eu.
Jeśli brakuje wam w naszej ofercie jakiegoś typu refraktometru, napiszcie do nas pod adres mailowy info. refraktometr eu.