Jakość naszych optycznych refraktometrów
Dlaczego kupić właśnie nasz optyczny refraktometr?
Nasze refraktometry zostały skonstruowane z jakościowych i trwałych materiałów, które pod warunkiem właściwej konserwacji zapewniają długą żywotność urządzenia.
Jeżeli refraktometr wymaga do swoich funkcji specjalnego wyposażenia jak np. specjalnego roztworu kalibracyjnego albo dodatkowego pryzmatu, zawsze go dostarczamy jako część składową całego zestawu a dodatkowo nie trzeba niczego kupować.
Kolejną wartością dodaną refraktometrów zakupionych u nas jest fakt, że zupełnie każde urządzenie, zanim zostanie przesłane do kupującego, przechodzi przez dokładną wyjściową kontrolę.. Sprawdzamy wszystkie jego funkcje i przeprowadzamy kalibrację/justację. Dopiero potem refraktometr pakujemy i wysyłamy do kupującego.
Odsetek reklamacji jest m.in. dzięki powyższemu absolutnie minimalny.
- Mosiężne ciało refraktometru, w które jest wsadzony pryzmat optyczny – mosiadz jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, co wspomaga wyrównywaniu temperatur między otoczeniem a cieczą mierzoną na pryzmacie. Dzięki stosunkowo dużej gęstości (ok. 3 razy większej od aluminium) jednocześnie lepiej akumuluje ciepło, co znów wspomaga utrzymywaniu stabilnej temperatutry badanej cieczy.
- Pryzmat optyczny ze specjalnego szkła optycznego, na który aplikujemy badaną ciecz. Optyczne szkło jest odporne na oddziaływanie agresywnych substancji chemicznych.
- Metalowa duraluminiowa oprawka zmiennej przykrywki refraktometru. Możecie mieć zwykłą przezroczystą przykrywkę RP01 albo przykrywkę z oświetleniem.
- Plastikowy tubus refraktometru – w plastikowym tubusie jest umieszczona skala pomiarowa i taśma bimetaliczna (dotyczy tylko modeli z automatyczną kompensacją temperatury) – podczas dokonywania pomiaru trzymamy tubus palcami, zastosowanie tworzyw sztucznych ma tę zaletę, że nie przeprowadzają one ciepło (z ręki) a nie dochodzi do ocieplania mosiężnego ciała z pryzmatem.
Zewnętrzna gumowo-plastikowa warstwa pełni rolę kolejnej pomocniczej izolacji cieplnej. - Duraluminiowy okular – metalowy okular, w którym osadzono szklaną soczewkę optyczną na kleju, funkcjonuje jak szczelne zamknięcie optyczego zestawu refraktometru.
A jak to robią gdzie indziej?
Nie dajcie się nabrać na podobny, nawet identyczny wygląd wszystkich refraktometrów optycznych! Ważne są różnice w środku – w konstrukcji urządzenia i w zastosowanych materiałach.
Od czasu do czasu zwraca się do nas z prośbą o naprawę użytkownik urządzenia zakupionego gdzie indziej. Szczerze mówiąc, nie możemy wyjść z podziwu, z czego i jak można skonstruować takie urządzenie. Widać, że dla producentów i sprzedawców jest najważniejsze głównie to, żeby koszty produkcji refraktometru były jak najniższe.
Takie urządzenie używane przez właściciela okazjonalnie wytrzyma w najlepszym wypadku dwa lub trzy sezony, przetrwa, póki urządzenie jest w okresie gwarancji, a potem się dosłownie rozpadnie.
Urządzenia takiej „jakości“ nawet nie da się naprawić, ponieważ wszystkie części składowe są złączone w ten najprostszy i najtańszy sposób, sklejone za pomocą kleju błyskawicznego, składniki metalowe mają złą ochronę antykorozyjną, zamiast szkła optycznego zastosowano tworzywa sztuczne. Dotyczy to szczególnie soczewki w okularze, pryzmat optyczny pozostaje jeszcze szklany, ale to kwestia czasu..?
Przejdźmy jednak do fotogalerii z komentarzem, gdzie szczegółowo opiszemy jedno takie tanie urządzenie do miodu.
Refraktometru, który został skonstruowany w powyższy sposób, oczywiście nie da się naprawić a trzeba go zastąpić zupełnie nowym urządzeniem. Na pierwszy rzut oka można zaoszczędzić na zakupie, w dłuższej perspektywie jednak opłaca się zainwestować w refraktometr z bardziej jakościowych materiałów, jakim jest np. nasze urządzenie RHN1-ATC.
Zakończenie
Co powiedzieć na koniec? Możemy wam tylko doradzić „robić zakupy tam, gdzie nie tają informacji dot. jakości!".